
Wielu kandydatów zastanawia się, jak wygląda rekrutacja do policji. Jak powszechnie wiadomo, trzeba zdać szereg egzaminów, którym nie każdy może podołać. W tym artykule opiszemy, jakie są wymagania i poszczególne etapy.
Rekrutacja do policji — odpowiednie przygotowanie
Rekrutacja do policji jest wymagająca, dlatego nie obejdzie się bez solidnej nauki przed egzaminem. Najlepiej przygotować się tak, by otrzymać jak największą liczbę punktów. To one mogą zdecydowanie pomóc w przystąpieniu do szeregów policjantów. Przede wszystkim zalecamy solidny trening fizyczny oraz regularną naukę, co pozwoli na zdobycie wysokiej punktacji. Swoje przygotowania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed egzaminami.
Rekrutacja do policji — jak wyglądają testy?
Warto wiedzieć, że testy dzielą się na cztery podstawowe etapy. Pierwszy z nich to test sprawności fizycznej, test wiedzy, testy psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna. Rekrutacja do policji od lat nie zmieniła swojej formuły, ale warto wiedzieć, że wymagania są niższe ze względu na zmniejszającą się sprawność fizyczną całego społeczeństwa. Egzaminy są punktowane, a punktacja wpływa na finalny wynik, który decyduje, czy zostaniemy przyjęci do Policji.
Rekrutacja do policji — test sprawności fizycznej
Testy fizyczne nadal są dość wymagające, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają do czynienia ze sportem na co dzień. Ćwiczenia podczas egzaminu sprawdzają możliwości fizyczne kandydata do pracy w tym zawodzie.
Egzamin fizyczny składa się 6 ćwiczeń, które kandydaci wykonuję jedno po drugim w formie stacji. Na pokonanie całego toru kandydaci mają minutę i 41 sekund. W tym czasie można uzyskać najniższą ilość punktów za ten egzamin.
Ćwiczenia obejmują:
- Przenoszenie manekina
- Bieg wahadłowy
- Rzut piłką lekarską;
- Wykonywanie brzuszków
- Przewroty do przodu i do tyłu
- Skok przez ławkę gimnastyczną
Rekrutacja do policji — Test Wiedzy Ogólnej, czyli TWO
Rekrutacja do policji na tym to wypełnienie arkusza testu wiedzy, który obejmuje 40 pytań zamkniętych. Każde z tych pytań ma tylko jedną poprawną odpowiedź – A, B, C lub D. Zakres tej wiedzy jest szeroki i obejmuje między innymi ustawy prawne, które dotyczą pracy policjanta. Nierzadko na egzaminie pojawiają się pytania na temat zasad funkcjonowania kraju. Zobacz więcej na: https://www.rekrutacja-do-policji.pl/
Rekrutacja do policji – test psychologiczny
Rekrutacja do policji to też testy psychologiczne, które dzielą się na trzy etapy: inteligencja, test osobowości, a także podsumowująca rozmowa z psychologiem. Wiele osób uważa to za trudny etap, szczególnie zważając na to, że nie da się do niego przygotować.
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna to ostatni etap rekrutacji, zwany też. „wywiadem zorganizowanym”, który przeprowadzany jest przez starszych stażem policjantów. Głównym celem jest sprawdzenie odporności psychicznej kandydata.