Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-02-19

W najbliższym czasie

Przewodnik

Zobacz również:

Artykuły

Praga - przewodnik - Hradczany, Most Karola, Stare Miasto

WysszehradWyszehrad to wzgórze na prawym brzegu Wełtawy,to dzielnica Pragi nazywana czeską twierdzą. Wyszehrad jest odwiedzany podczas wycieczki do Pragi. Wg legendy to najstarsza siedziba książąt czeskich, król Władysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. W ramach kompleksu znajdują się: rotunda romańska Św. Marcina z XI wieku,

Bazylika Świętych Piotra i Pawła - przebudowana w stylu gotyckim, Cmentarz k. bazyliki z kryptą Slavin – miejsce spoczynku ponad 600 ważnych osobistości kasematy z 1742 roku – wąskie, murowane, podziemne korytarze o wysokości 2 metrów, z otworami strzelniczymi, prowadzące do wielkiego pomieszczenia o powierzchni 330m kw. / dawniej punkt zborny wojska , obecnie sala ekspozycyjna większości oryginalnych rzeźb z Mostu Karola. Jest to stały punkt wycieczek do czeskiej stolicy.

Hradczany założone przez księcia Brzetysława około 880 roku, przez stulecia były siedzibą czeskich książąt i królów. Praski Zamek stanowi rozległy kompleks usytuowany na szczycie wielkiego wzgórza, na lewym brzegu Wełtawy i zajmuje obszar ok. 1,5 km kw. Rozbudowa Hradczan, poszczególnych części zamku była dziełem w zasadzie wszystkich władców, należy wymienić tu królów Władysława II i Rudolfa II oraz królowe Marię Teresę i Annę. Największą zaś zasługę w rozbudowie kompleksu zamkowego miał cesarz Karol IV, który w 1344 roku rozpoczął budowę najważniejszej części Hradczan – katedry Świętego Wita, gdzie w ciągu stuleci koronowani byli czescy władcy, katedra jest również miejscem spoczynku świętych, czeskich królów , szlachciców i arcybiskupów. W kompleksie zamkowym oprócz katedry Św. Wita warto odwiedzić: Stary Pałac Królewski z salą Władysława Złotą Uliczkę z miniaturowymi domkami, zamieszkiwanymi kiedyś przez złotników Stary Pałac Królewski z Salą Władysława Bazylikę Św. Jerzego Muzeum Czeskiej Sztuki Pałac Lobkowiczów oraz renesansowy letni zameczek królowej Anny – tzw. Belweder i przepiękne ogrody królewskie ze Śpiewającą Fontanną Przy glównej bramie Zamku co godzinę odbywa się uroczysta zmiana warty królewskiej. Każda wycieczka na Hradczany powinna zobaczyć to miejsce.

Loreta Barokowe Sanktuarium Matki Bożej z Loreto budowano na Hradczanach w latach 1626-1750, stanowi je kompleks budynków z kaplicami i krużgankami oraz wieża z dzwonnicą, z której każdego dnia 27 dzwonów wybija kilkunastominutową melodię. Centralnym jego elementem jest domek loretański wzniesiony z kamieni pochodzących z Nazaretu, mieści się on na wewnętrznym dziedzińcu otoczonym arkadami. W kompleksie znajduje się również Kościół Narodzenia Pana oraz Skarbiec Lorety posiadający słynny zbiór szat liturgicznych i innych religijnych elementów oraz monstrancję z 1699 roku wysadzaną 6222 diamentami nazywaną „ Słońcem Pragi ”. Sanktuarium jest popularnym miejscem pielgrzymek i wycieczek do Pragi.

klasztor norbertanówKlasztor Norbertanów na Strahowie istnieje od 1140roku. Nad klasztorem góruje kościół opacki Wniebowzięcia NMP, tu spoczywa Święty Norbert oraz król Władysław II. W kościele znajduja się organy z 1774 roku, na których w roku 1787 grywał Mozart W kompleksie klasztornym jest też Kościół Św. Rocha, Starahowska Galeria Obrazów oraz Biblioteka Starahowska.. Biblioteka liczy ponad 800 lat, mieści się w ogromnych salach, zdobią je barokowe freski sufitowe. Biblioteka klasztorna jest największą biblioteką w kraju i posiada ogromny zbiór 130 000 pozycji w tym 2500 książek opublikowanych przed 1500 rokiem, najstarszą pozycją jest pergaminowy brewiarz z IX wieku. Biblioteka posiada dwie sale reprezentacyjne: Salę Teologiczną z kolekcją holenderskich globusów astronomicznych oraz Salę Filozoficzną z bogatym zbiorem ksiąg filozoficznych

Kościół Świętego Mikołaja - Barokowy kościół Św. Mikołaja jest jednym z najpiękniejszych barokowych kościołów w Europie. W kościele podziwiać można piękne malowidła sufitowe przedstawiające sceny z życia Świętych Mikołaja i Benedykta oraz wspaniały żyrandol. Południowa fasada kościoła udekorowana jest figurami świętych, ozdobiona białym stiukiem nazywana jest totem weselnym. Miedziany pomnik Św. Mikołaja spogląda w dół z wysokiego ołtarza, a rokokowa ambona z aniołami i cherubinami przyciąga uwagę zwiedzających. W tym kościele na barokowych organach grywał Mozart.

Rynek Starego Miasta w Pradze XI wieczny Rynek Starego Miasta urzeka zwiedzających barokową, gotycką i rokokową architekturą otaczających go budynków i budowli, najważniejsze z nich to: --Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem z XIV wieku z dwiema charakterystycznymi wieżami o wysokości 80 metrów --Wieża Zegara Astronomicznego, stanowiąca część Ratusza z 1338roku oraz Statua Jana Husa - symbol czeskiej tożsamości. W sercu Starego Miasta Pragi znajduje się XI wieczny Rynek, który urzeka barokową, gotycką i rokokową architekturą. Najwazniejszymi zabytkami wokół Rynku są: – Kościól Najświętszej Maryi Panny przed Tynem - kościół gotycki zbudowany w XIV wieku, z charakterystycznymi dwiema wieżami o wysokości 80 metrów, jest jednym z najważniejszych zabytków Pragi. – Średniowieczny Praski Zegar Astronomiczny Orloj jest jednym z najstarszych i najbardziej misternych zegarów w historii zegarów, zainstalowano go w 1410 roku. Jest on zbudowany z trzech głównych elementów: tarczy astronomicznej, przedstawiajęcej pozycję Słońca i Księżyca na Niebie oraz różne astronomiczne szczegóły, tarczy kalendarzowej z medalionami reprezentującymi miesiące oraz części animacyjnej z ruchomymi figurkami apostołów, które biorą udział w cogodzinnym przedstawieniu, pianie złotego koguta oznajmia koniec przedstawienia.

Rudolfinum Rudolfinum – budynek zbudowany w latach 1876-1884 w stylu neorenesansowym. W okresie wojennym był siedzibą parlamentu, obecnie odbywają się tu prezentacje wystaw sztuki, programów koncertowych i festiwali . Tutaj ma swoją siedzibę Orkiestra Filharmonii Czeskiej, daje ona regularne koncerty.

Tańczący Dom - współczesny budynek biurowy w centrum Pragi przypominający z wyglądu parę tancerzy, zbudowany w 1997 roku, przezwany Fred i Ginger. Wycieczka do Pragi pozwoli poznać Ci bliżej to miejsce. Mieści się w nim wiele międzynarodowych firm, a na jego dachu znajduje się francuska restauracja ze wspaniałym widokiem na panoramę miasta.

Barokowy Pałac Sternberg zbudowany na początku XVII wieku dla hrabiego Sternberga. Odbudowany w latach 2002-2003, otwarty dla zwiedzających. Mieści się tu stała wystawa starej barokowej sztuki europejskiej – Kolekcja Dawnych Mistrzów. Wśród obrazów znajdują się dzieła najwybitniejszych malarzy: Rembrandta, Rubensa, El Greco i innych. Obejrzeć tu można najwybitniejsze dzieło Święto Różańcowe namalowane przez Albrechta Durera w 1506 roku, a nabyte przez cesarza Rudolfa II .

Miejski Dom Reprezentacyjny Praga WycieczkaMiejski Dom Reprezentacyjny zbudowany w stylu Art Noveau na początku XX wieku. Stanowi centrum kulturalne dla miłośników tego stylu. Mieści się tu słynna sala koncertowa Sala Smetany, mieści ona 1200 osób , odbywają się w niej koncerty i bale.

Na początku XX wieku został zbudowany również Dom Pod Czarną Madonną, klejnot wśród kubistycznych budynków, prawdziwe dzieło architektoniczne z wielkimi oknami i fasadami, za kratami na pierwszym piętrze stoi figura Madonny z Dzieciątkiem Niegdyś wielofunkcyjny budynek ze sklepami i biurami na parterze i mieszkaniami na wyższych kondygnacjach, z legendarną kawiarnią Grand Cafe Orient, jedyną kubistyczną kawiarnią na świecie. Kubistyczne meble, lampy i żyrandole oddają w pełni jej charakter. Obecnie budynek pełni role Muzeum Czeskiego Kubizmu, na trzech piętrach budynku można oglądać bogate zbiory dzieł stworzonch przez czeskich kubistów podczas wyjazdu do Pragi.

Pałac Wystaw – Veletrzni Pałac to siedmiokondygnacyjny budynek o szklanym froncie, dzieło funkcjonalizmu, powstał w 1928 roku. Pałac obecnie jest miejscem Centrum Galerii Narodowej dla Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej, w głównej sali wystawowej odbywają się targi.

Most Karola na Wełtawie to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie, jest on też najstarszym mostem Pragi i drugim z najstarszych mostów w Czechach, imię swego fundatora nosi dopiero od 1870 roku, wcześniej nazywano go mostem praskim lub mostem Kamiennym. Jest on stałym punktem wycieczek do Pragi. Do 1741 roku był jedynym mostem, który łączył oba brzegi Wełtawy. Most o długości około 520 metrów oparty jest na 16 filarach, zaś fundamenty 12 z nich znajdują się pod wodą, szerokość mostu osiąga około 10 metrów. Przez ponad sześć stuleci swego istnienia wielokrotnie uszkadzany był przez powodzie, najdotkliwiej jednak ucierpiał w powodziach z lat 1432, 1496, 1784 i 1890. Most był wzniesiony w latach 1357-1380 z inicjatywy cesarza Karola IV na miejscu zniszczonego w wyniku powodzi w 1342 roku kamiennego mostu Judyty. Zbudowano go z bloków piaskowca, jego budowa pochłonęła nie tylko ogromne ilości piasku i kamieni, ale też i … surowych jaj, które wg wydanego nakazu mieszkańcy okolic musieli dostarczać do Pragi. Główny architekt mostu Peter Parler zadbał nie tylko o perfekcyjne wykonanie samego mostu, ale też o jego wspaniałe wykończenie i zagospodarowanie. Staromiejska Brama Mostowa została wzniesiona pod koniec XIV wieku nie tylko jako ozdoba mostu, ale przede wszystkim jako część obwarowań praskiego Starego Miasta. W wieży znajdowała się brama zamykana żelazną kratą, zaś podziemia wieży służyły jako więzienie dla dłużników. Na wieżę prowadzą kręte schody – aż 138 stopni, ale warto wspiąć się na szczyt wieży, aby podziwiać wspaniałą panoramę Mostu Karola, Hradczan i Starego Miasta. Są to uroki wycieczki do Pragi. Na moście Karola usytuowano 30 rzeźb świętych, powstały one o okresie baroku i do teraz stanowią swoistą galerię. Najpopularniejsza spośród rzeźb to figura świętego Jana Nepomucena, na jej postumencie umieszczone są dwie tablice, jedna z nich przedstawia jego moment śmierci w wodach Wełtawy, druga zaś scenkę spowiedzi królowej Zofii u świętego Jana. Legenda głosi , że dotknięcie figury świętego Jana przynosi szczęście. Wiara w przesłanie legendy gromadzi codziennie przy figurze kolejkę turystów z całego świata. Dawniej na moście odbywały się targi i turnieje rycerskie, obecnie most jest miejscem, gdzie swój dorobek artystyczny prezentują malarze i muzycy, a sprzedawcy pamiątek próbują tłumom turystów sprzedać najróżniejsze i najdziwniejsze drobiazgi. W sezonie turystycznym most Karola jest wielkim kolorowym festynem.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia
Wycieczki do Pragi Nieruchomości Przemyśl