Czeskie atrakcje – Most Karola

Kategorie Podróże i Turystyka

Jest symbolem Pragi i jednym z najcenniejszych zabytków, jakimi mogą się pochwalić Czechy. Jest też obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po czeskiej stolicy. Most Karola to wyjątkowy zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Dlaczego ten zabytek cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów? Dlaczego to właśnie Most Karola stał się najlepsza wizytówką tak pięknego miasta, jakim jest Praga?Wiek mostu oraz wyjątkowa kolekcja zdobiących go rzeź to najważniejsze czynniki, które zapewniły tej niezwykłej konstrukcji tak wielką sławę. Ten piękny most na Wełtawie łączy od XIV wieku tak ważne dzielnice, jak Stare Miasto i Hradczany. Strzegą go dwie wieże, choć i postacie świętych mają zapewniać mu ochronę.

Choć sam most pochodzi z XIV wieku, swa obecną formę zyskał w pierwszej połowie XVIII stulecia. To właśnie w tym czasie powstały rzeźby, będące symbolem mostu. Są one pięknymi przykładami sztuki baroku, a jednocześnie – ciekawym sposobem na przedstawienie historii Czech. Wśród 30 rzeźb, jakimi ozdobiono most, wyróżnia się tak, która przedstawia św. Jana Nepomucena.

Wrzucony do Wełtawy za to, że odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi, jako pierwszy doczekał się swego przedstawienia na jednym z najsłynniejszych mostów w Europie. Swe miejsce znaleźli tu z czasem i tacy święci, jak Tomasz z Akwinu czy też św. Augustyn. Znalazło się też miejsce dla Franciszka z Asyżu oraz dla Antoniego Padewskiego. Dodatkowym walorem Mostu Karola są piękne widoki, dzięki którym stał się on najsłynniejszym deptakiem, jakim mogą się pochwalić współczesne Czechy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w czasie wycieczki po Pradze z wizyty na Moście Karola nie można zrezygnować – wręcz przeciwnie. To właśnie od wizyty na tym moście większość turystów rozpoczyna zwiedzanie czeskiej stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?