Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-02-19

W najbliższym czasie

Wybierz kierunek wycieczki:

Zobacz również:

Artykuły

Dobry wojak i jego twórca

Wojak Szwejk Dobry wojak Szwejk, fikcyjna postać stworzona przez praskiego pisarza Jarosława Haszka, doczekała się wielkiej chwały. Na świecie postawiono mu 9 pomników, w tym dwa w Polsce. Poza tym powstały liczne towarzystwa szwejkowskie, kabarety, a nawet dziedzina nauki zwana szwejkologią. Kim był Haszek i jego bohater? Co po sobie zostawili, żeby zasłużyć na taką popularność?

Jarosław Haszek urodził się w 1883 r. w Pradze. Po ukończeniu gimnazjum i szkoły kupieckiej rozpoczął pracę w drogerii i banku. Szybko jednak porzucił wyuczony zawód i zajął się pisarstwem. W ten sposób wszedł w świat bohemy artystycznej, która nigdy nie stroniła od dobrej zabawy w knajpach i pubach. Pisał głównie satyryczne utwory, które nie dawały mu zbyt dużego dochodu. Dlatego dorabiał na boku handlując psami. Ponoć trzydzieści razy zmieniał pracodawców. Był np. redaktorem naczelnym satyrycznego pisma „Świat Zwierząt”, ale z powodu żartów o nieistniejących, wręcz fantastycznych zwierzętach obrażających inteligencję czytelników stracił posadę. Jakiś czas zajmował się polityką - współtworzył Partię Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. W jej ramach jako satyryk ośmieszał austriacką biurokrację a jako anarchista próbował rozsadzić od wewnątrz dualistyczną monarchię. Jako obywatel odbył służbę wojskową w 91. pułku piechoty w Czeskich Budziejowicach. Haszek wiele podróżował po kraju, był kilka razy w Galicji. Pewnego razu chciał nielegalnie przekroczyć granicę austriacko-rosyjską, za co trafił na miesiąc do więzienia w Krakowie. Przełomem w jego życiu była I wojna światowa. Na ochotnika wstąpił do armii, ale gdy tylko nadarzyła się okazja zdezerterował z niej na stronę rosyjską. W więzieniu w Kijowie rozpoczął pisanie o wojaku Szwejku. Przez chwilę był bolszewikiem. Do Pragi wrócił z piętnem zdrajcy i komunistycznej kolaboracji. Miał dwie żony. Z jedną ożenił się w Pradze przed wybuchem I wojny światowej. Z drugą wziął prawosławny ślub w Rosji w trakcie działań wojennych, a po wojnie żył z nią, aż do śmierci w Czechach. Umarł w Lipnicy nad Sazawą w 1923 r.

Pomnik Szwejka w Przemyślu „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” to najbardziej znana książka czeskiego pisarza na świecie. Doczekała się się setek wydań, wielomilionowych nakładów, została przetłumaczona na blisko sześćdziesiąt języków. Bohaterem jest prosty żołnierz 11 kompani marszowej 91. pułku piechoty z Czeskich Budziejowic. Nazwany przez wielu pierwszym idiotą monarchii ośmieszał wojnę. Snując nierealne teorie kpił z cesarzy. Nieprzerwanie wpadał w tarapaty, wszystkiego czego dotknął niszczył. Mimo tego jest lubiany na całym świecie. Jego siłą była szczerość, ironia wobec prawdziwej głupoty. Udawanie wariata pozwalało mu przetrwać w każdych warunkach i każdym ustroju. Głupotą potrafił rozbroić każdego przeciwnika. Absurdom świata przeciwstawiał się prostotą i uległością. Bezgraniczna szczerość, przewrotna inteligencja, przebiegła nieporadność to powody jego współczesnej popularności i sympatii czytelników. Znaczna część akcji powieści toczy się w Pradze. Szwejk odwiedzał tam liczne knajpy, był starym bywalcem Gospody u Kalicha, raczył się piwem w piwiarni U kocura, w w gospodzie U Palivca pił ciemne piwo, bo w Wiedniu trwała żałoba za zamordowanym arcyksięciem. Mieszkał w dzielnicy Vinohrady i handlował psami. Przebywał także w zakładzie dla umysłowo chorych, gdzie oficjalnie uznano go za idiotę. Gdy wybuchła wojna zgłosił się na ochotnika do armii. Jadąc na wózku inwalidzkim przez Plac Wacława wiwatował na cześć cesarza i wzywał do zdobycia Białogrodu. W kolejnych tomach powieści przemierzył szlak bojowy od Czeskich Budziejowic, przez Węgry, Słowację, Galicję do Przemyśla i Lwowa. Czwarty tom urywa się w połowie, ze względu na śmierć pisarza. Postać Szwejka zawiera wiele faktów z biografii samego Haszka, jednak protoplastą postaci był najprawdopodobniej jego przyjaciel z Pragi Franciszek Straszlipka, podobno mistrz dowcipu i przydługawych anegdot.

Jarosław Haszek Spuścizną książki o Szwejku są liczne towarzystwa Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Powstały w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Przemyślu. Stolicą Szwejka w Polsce jest Przemyśl, bo tu odbywają się co roku Wielkie Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl. Ostatni tom powieści książki Haszka „Po przesławnym laniu” umiejscowiony jest w słynnej z krwawych oblężeń Twierdzy Przemyśl. Za sprawą wnuka Jarosława Haszka - Richarda rozwinął się ruch naukowy w oparciu o postulaty twórcy Szwejka i filozofię jego głównego bohatera. Szwejkolodzy i Haszkolodzy spotykają się na konferencjach i forach naukowych, nadają sobie tytuły (najwyższym odznaczeniem jest „Nasza Stara Dupa w Wawrzynach”) Ich ostoja są trzy silne ośrodki szwejkologi teoretycznej i stosowanej: Kraków, Sanok i Przemyśl. O pobycie Szwejka w Sanoku, Lwowie i Przemyślu świadczą pomniki. W Sanoku wojak siedzi na ławce, we Lwowie na rowerze, a w Przemyślu na skrzyni amunicyjnej. Powstał rowerowy Szlak Śladami Przygód Dobrego Wojaka Szwejka łączący miejsca opisane w książce. Ponieważ Szwejk lubił piwo i nocne życie, powstają coraz to nowsze knajpy nawiązujące do perypetii Szwejka: „Melduję posłusznie” w Przemyślu., czeska gospoda w centrum Warszawy czy jej bliźniacza siostra w Krakowie oraz niezliczona ilość lokali w Pradze. W Czechach reaktywowana została partia, którą wizytówką jest hasło „Haszek na prezydenta”. Liczba miłośników dobrego wojaka rośnie.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia
Wycieczki do Pragi Nieruchomości Przemyśl