Chortycia Biuro Podróży

Mobile Menu

Nasi Konsultanci

Kursy średnie NBP
z dnia: 2019-02-19

W najbliższym czasie

Wybierz kierunek wycieczki:

Zobacz również:

Artykuły

Krecik - kto nas bawił w dzieciństwie?

Krecik Spacerując uliczkami Pragi niemal niemożliwe jest by nie natknąć się na sklep z pamiątkami, gdzie możemy znaleźć maskotki z wizerunkiem krecika. Małe zwierzątko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Czech. Zanim trafił na ekrany całego świata miał być bohaterem filmu edukacyjnego. Zdenek Miller przebywając na wsi i myśląc jak ma wyglądać postać potknął się o kretowisko, co go jak widać mocno zainspirowało. Właśnie to małe zwierzątko spośród setek możliwych zostało bohaterem jego nowej kreskówki. Powstała postać wiecznie uśmiechnięta, miła i życzliwa. Nie mówił za wiele a dźwięki jakie zdołał to oznaki radości i zdziwienia. Na planie towarzyszyły mu też inne małe zwierzątka, które razem z krecikiem tworzyły świat pełen z harmonii, w którym można było liczyć na pomoc innych. Krecik wykazywał się odwagą i był bardzo ciekawy świata.

Zdenek Miler Tak właśnie w 1957 roku zaczęła się historia jednej z najbardziej popularnych kreskówek na świecie. Zdenek Miler nie chciał by bohaterem filmu był pies albo mysz, bo te już robiły karierę w popularnych filmach Disneya. Zlecenie z firmy zajmującej się tekstyliami przyczyniło się do powstania całego cyklu przygód małego zwierzątka. Po emisji pierwszego odcinka jak krecik dostał nowe spodenki Miler nie myślał jeszcze, że będą dalsze części krecika. Od razu po emisji główny bohater kreskówki zyskał wielką popularność i nie można było zostawić bajki bez kontynuacji. Nowe odcinki krecika powstają do dziś. Z biegiem czasu krecik troszkę wymłodniał i stał się weselszy. Bajkę wyemitowano w 60 krajach świata. Krecik trafił także do książek dla dzieci i kolorowanek. Maskotki krecika także cieszą się popularnością. Jednym słowem stał się ikoną popkultury.

Dziś bajka jest wzorem do naśladowania dla młodych animatorów. Obok Myszki Miki, Wilka i Zająca stał symbolem bajek poprzedniej epoki. Bajka zebrała również wiele nagród co potwierdza doskonałość produkcji. Bajki, które były pełne ciepła kształtowały pokolenia młodych widzów i pozytywnie wpływały na ich rozwój. Jadąc do Pragi na wycieczkę obowiązkowo kup maskotkę Krecika.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Transportowe Chortycia
Pl. Na Bramie 8, 37-700 Przemyśl
NIP 795-000-51-39, REGON-EKD 650023845-6023
ING Bank Śląski SA O/Przemyśl, Konto: 45 1050 1546 1000 0022 9095 1777
© Biuro Podróży Chortycia
Wycieczki do Pragi Nieruchomości Przemyśl